Zobrazit kategorie >
Pět věcí, na které myslet při nákupu čtečky knih.
1.) Zabezpečení knih
Než si koupíte čtečku, je třeba myslet na to, že se na trhu prodává velké množství knih, které mají zabezpečení proti nepovolenému rozmnožování. Zvláště pak odborné knihy a nové tituly. V zabezpečení existují 2 základní principy. Prvním principem je sociální, to znamená, že máte do knihy vtisknutu stránku s Vaším jménem, popřípadě adresou. Takto zabezpečené knihy můžete číst víceméně kdekoliv a nemusíte nic řešit. Menší problém nastává v případě zabezpečení Adobe DRM. Nestahujete přímo knihu, ale pouze soubor, který Vám umožní knihu stáhnout až po autorizaci pomocí Adobe ID. Bohužel ne všechny čtečky knih podporují takto zabezpečené knihy a to hlavně čtečky Amazon Kindle, které jsou jedny z nejrozšířenějších. Proto je dobré, před nákupem čtečky, zvážit jaké knihy budete primárně číst a zda mají či nemají nějaké zabezpečení.
Většina čteček případně i tabletů si dnes poradí s jakýmkoliv formátem knihy a proto není třeba v dnešní době formáty příliš řešit. Pokud si koupíte Kindl, budete nejspíše stahovat knihy ve formátu MOBI, ale Kindle zvládne i další formáty jako například PDF. Pokud si koupíte jinou čtečku například PocketBook, tak je nejvhodnější formát ePub, ale opět platí, že zvládne i ostatní formáty.
3.) Jednoúčelové zařízení
Neplatí to vždy, ale většinou je čtečka knih jednoúčelové zařízení. Ano můžete tam prohlížet internet, poslouchat hudbu atd., ale primárně čtečku používáte pro čtení knih a ostatní věci se na ní neprovádějí příliš komfortně. Proto je dobré před samotným nákupem čtečky zvážit, zda nekoupit například 7" tablet, který také umí zobrazovat knih, ale umí daleko více i jiných věcí. Zvláště pak konzumace internetu je na tabletu mnohem pohodlnější. Je třeba myslet na to, že tablet má také svoje nevýhody. A to hlavně ve výdrži baterie. Čtečka Vám klidně může vydržet 8 týdnů kdežto tablet maximálně 2 -3 dny.
4.) Podsvícenou čtečku nebo nepodsvícenou
Dnes má téměř každý výrobce čteček ve své nabídce čtečku, která má podsvícený displej. Podsvícení trochu zkracuje životnost baterie. Na druhou stranu jsou podsvícené čtečky mnohonásobně komfortnější, odpadá řešit různé problémy v podobě lampiček apod. Radím tedy před nákupem dobře zvážit, kde a kdy nejčastěji čtete a zda se Vám vyplatí si za podsvícení připlatit. Můj osobní názor zní jednoznačně, že podsvícení je rozhodně super věc, zvláště pak u zařízení jako je čtečka knih.
5.) Dotykovost.
Čtečky ovládané dotykem jsou velmi pohodlné. Je třeba ale myslet na to, že pokud 20 minut ťapkáte po displeji, tak ho rozhodně budete muset častěji čistit, než-li v případě čteček, která mají tlačítka. Dotykovost u čteček také úzce souvisí s tím, co přesně budete na čtečce dělat. Pokud kupujete čtečku pouze na čtení, doporučuji spíše nedotykovou. Pokud hodláte čtečku využívat i na prohlížení webu, mailu apod., tak je dle mého názoru lepší sáhnout po čtečce dotykové nebo jak jsem již zmiňoval, zvolit variantu koupi tabletu.